Nová výstava na hradě Velhartice přiblíží období třicetileté války

Prostory bývalého hradního pivovaru ve Velharticích hostí od dnešního dne, úterý 1. června, novou interaktivní výstavu s názvem Krajina míru, pole války. Na výstavní ploše 700 metrů čtverečních představí ze všech úhlů pohledu válečný konflikt, který dlouhá desetiletí pustošil Evropu a poznamenal každodenní život obyvatel západních Čech v 17. století. Vyzdvižena je i osobnost španělského šlechtice a vojenského dobrodruha Martina Huerty, který získal velhartické panství jako konfiskát a hrad rozšířil o renesanční křídlo. Výstava je určena nejenom odborné veřejnosti a milovníkům vojenské historie, ale především rodinám s dětmi, které potěší řada herních prvků. Výstava je součástí prohlídkového okruhu Hradní areál a bude k vidění do konce října letošního roku.

„Dlouhých 29 let, 11 měsíců a 22 dní pustošil Evropu řetězec vojenských střetů, známý nakonec jako třicetiletá válka. Do tehdejší společnosti přinesl řadu změn a do popředí vynesl řadu nových osobností nejen z vojenského prostředí. Také západní Čechy nebyly ušetřeny válečného dění“, seznamuje s tématem výstavy kastelán Matěj Mejstřík. Spojujícím prvkem výstavy je postava Martina Huerty, který získal velhartické panství jako konfiskát. Prostřednictvím jeho osudů návštěvníci budou moci nahlédnout do tehdejší politiky, vojenství i soukromého života. „Naším cílem bylo dobu třicetileté války zpopularizovat. Chtěli jsme, aby si návštěvníci uvědomili, že se tahle dlouhá válka děla v místech kde stojí, kterými projížděli cestou do Velhartic a kde bydlí. Aby měli pocit, že si na tu historii ´trochu sáhli´ a aby objevili nové souvislosti“, popisuje kastelán Mejstřík. 

Výstava byla původně naplánovaná na loňskou sezónu, kdy měla navázat na čtyřsté výročí bitvy na Bílé hoře. Kvůli koronavirové pandemii však byla o rok odložena. „Každopádně na letošek připadá výročí zúčtování s vůdci českého stavovského povstání, po kterém následovala první vlna konfiskací majetku české šlechty, která se připojila k povstání. A Velhartice se staly takovým konfiskátem“, vysvětluje načasování výstavy její kurátorka Veronika Pilná z územního odborného pracoviště NPÚ v Plzni. Na přípravě výstavy se podíleli přední čeští odborníci na raný novověk, doc. Pavel Marek z Univerzity v Pardubicích a doc. Kilián ze Západočeské univerzity v Plzni.

V expozici se představí řada archeologických nálezů z různých západočeských lokalit, které jsou zapůjčeny z objektů NPÚ, ze Západočeského muzea a Muzea Českého lesa v Tachově. „K vidění budou nálezy z bojišť nebo ukázky dobových mincí. Také jsme se rozhodli představit některé méně známé předměty, které byly dlouhodobě uloženy v depozitářích. Pro letošní rok jsme navíc získali zápůjčku okruží a manžet z Jindřichova Hradce, které podle tradice měly patřit Vilému Slavatovi, jednomu z defenestrovaných místodržících v roce 1618“, upřesňuje kurátorka Veronika Pilná. Výstavu doplňují i odborně provedené repliky zbraní, zbroje i vojenského stanu. „S realizací výstavy pomohlo Občanské sdružení Hrad z.s., se kterým dlouhodobě spolupracujeme. To zakoupilo repliku historického stanu a zaplatilo výrobu a rekonstrukci původní Huertovy listiny, což je jeden z našich top exponátů. Část expozice také vyrobili a doinstalovali zaměstnanci hradu Velhartice“, doplňuje kastelán Mejstřík.

Výstava je určena širokému publiku, ale svou náplní uspokojí i náročnější návštěvníky či odbornou veřejnost. „Mysleli jsme i na rodiny s dětmi, aby se rodiče mohli chvilku začíst a děti si zatím něco vyzkoušely“, říká Veronika Pilná. Připraveny jsou pro ně defenestrační klouzačka nebo dřevěné kostky v podobě částí opevnění, které si budou moci postavit podle dobových vzorů. Dále pak mohou oblékat figurky do dobového oblečení, vyzkoušet si zamíření z muškety, nechat se natáhnout na opravdový skřipec a mnoho dalšího.

Výstava je v prvním patře hradního pivovaru otevřena od úterý do neděle mezi 9:30 až 17:00. Plné vstupné, které zahrnuje výstavu i prohlídku hradního areálu, stojí 80,- Kč.